E-Ticaret

E-Ticaret

E-Ticaret

E-ticaret; 1995 yılından sonra tüm dünyada internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılması kavramıdır. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. E-ticaret, belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve daha hızlı ödemeleri slim alınmasına olanak sağlamaktadır. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için e- ticaret önemli bir satış kanalıdır.
E-ticaretin amacı, işinizi değil internet üzerinden çalışan sistemlerin desteğini arkasına alarak işinizin işleyiş şeklini değiştirmek ve hızla değişen Pazar teknolojisindeki yerinizi almanızı sağlamaktır. E -ticaret sizin için birçok şey yapabilir örneğin; Pazarlama alanınızı genişleterek nakit akışını hızlandırır, Daha yeni, değişik ve geniş hizmet ve müşteri ağı oluşturmanızı sağlar. İşlemlerin otomasyonu, hızlı bilgi akışı ve veri tabalarınızın tek merkezde toplanması yoluyla zaman ve para tasarrufu sağlar. Sizi     Müşteri kitlenizle daha hızlı ve güvenilir ilişkiler kurmanıza yardımcı olur.
E- ticaretin müşteri açısından da birçok avantajları vardır bunların içinde hem daha pratik hem de herhangi saat koşulu olmadan İnternet mağazaları 7 gün 24 saat açık olduklarından müşteri istediği zaman, istediği yerden alışveriş yapabilirler. Ürün çeşitliliği ve karşılaştırma olanağı vardır. E-ticaret sitelerinin operasyonel maliyetleri daha düşük olduğu için bu durum ürün fiyatlarına da yansır. Aynı ürün, e ticaret sitelerinde fiziksel mağazalara kıyasla genellikle daha ucuzdur. Bu durumda ekonomik yönde büyük avantaj taşımaktadır.